
Kdy mohu získat odškodné za nákazu onemocněním Covid-19 na pracovišti?
Během koronavirové pandemie přešla velká spousta firem na home office, aby minimalizovala rizikové kontakty na pracovištích. Ne každý typ povolání ale něco takového umožňuje. A při velké koncentraci viru pak ani všechna protiepidemická opatření nemusí stačit na to, aby k žádnému šíření nákazy nedošlo. Pokud patříte k těm, kdo se v rizikovém prostředí pohybují nebo k onemocnění Covid-19 už během výkonu svého povolání stihli přijít, zbystřete. Není totiž vůbec vyloučeno, že za svoji újmu můžete získat odškodné! Připraveni jsme navíc i na případy, kdy k nežádoucím zdravotním následkům došlo v rámci očkování.
Kdy mohu žádat o odškodnění za prodělání nemoci Covid-19?
Aby vám odškodnění mohlo být přiznáno, musíte splňovat dvě podmínky. První z nich je klinická podmínka – ta říká, že se musí jednat o tzv. klinicky manifestační infekční onemocnění s příslušným laboratorním nálezem. Jednoduše řečeno to znamená, že nemoc se musela projevit konkrétními příznaky a zároveň být potvrzena pozitivním nálezem v rámci laboratorního testování.
Nárok na odškodné tedy nevzniká vyloženě bezpříznakovým průběhem, ale rozhodně není nutné, aby dotyčný prošel těžkým průběhem či hospitalizací. Podle závažnosti onemocnění se v každém případě určuje výsledná výše odškodného.
Důležité také je, aby bylo možné prokázat, že poškozená osoba přišla do úzkého kontaktu s nakaženou osobou v rámci výkonu povolání.
Jaká povolání mohou žádat o kompenzaci za prodělání koronaviru?
Druhou podmínkou je tzv. hygienická podmínka, která stanovuje, že u daného povolání musí být podle Seznamu nemocí z povolání prokázáno zvýšené riziko nákazy. Zdaleka nejčastěji půjde o zdravotnický personál, ale výčet povolání je samozřejmě rozsáhlejší a týká se zejména
- Zdravotnických pracovníků, kteří přicházejí do kontaktu s pacienty, a to i v jejich vlastním sociálním prostředí (např. u domácí paliativní péče)
- Pracovníků v sociálních službách, kteří poskytují péči v pobytových zařízeních nebo v domácnostech klientů
- Studentů s nařízenou pracovní povinností ve zdravotnictví či sociálních službách
- Pedagogických pracovníků, zejména pak těch, kteří pracují se zdravotně znevýhodněnými skupinami, u nichž je obtížnější dodržovat hygienická pravidla
- Příslušníků bezpečnostních sborů, například Policie ČR, obecní policie, armády nebo Hasičského sboru ČR – zkrátka tam, kde při výkonu práce dochází ke kontaktům s potenciálně rizikovými osobami
Jak vyplývá z výše uvedeného, hygienická podmínka není splněna každým zaměstnáním, které vyžaduje fyzickou přítomnost na pracovišti. Klíčovým parametrem je i to, jestli na pracovišti existuje z nějakého důvodu vyšší riziko přenosu nákazy. Proto podmínku nenaplní například pozice v administrativě, výrobních závodech nebo maloobchodních prodejnách. Ze zákonného hlediska se u nich totiž počítá s dodržováním protiepidemických opatření a riziko nákazy onemocněním Covid-19 tak není shledáváno větším než u obecné populace.
Jak vysoké odškodné za onemocnění Covid-19 mohu dostat?
Pokud podmínky pro uznání nároku na odškodné za nákazu onemocněním Covid-19 na pracovišti splníte, bude se výše plnění odvíjet především od přiznaného bolestného. To se, stejně jako u dalších nemocí z povolání, hodnotí body, přičemž jeden bod má hodnotu 250 Kč.
- Onemocnění, která objektivně trvala méně než jeden měsíc a nevyžadovala pracovní neschopnost: 50–200 bodů (12 500–50 000 Kč)
- Onemocnění, která objektivně trvala 1–2 měsíce a vyžadovalo hospitalizaci i pracovní neschopnost: 201–400 bodů (50 250–100 000 Kč)
- Onemocnění, která objektivně trvala déle než dva měsíce a vyžadovalo hospitalizaci i pracovní neschopnost: 401–600 bodů (100 250–150 000 Kč).
Bolestné však nemusí být jediným nárokem, na které můžete mít v důsledku onemocnění na pracovišti nárok. Žádat můžete rovněž o kompenzace v rámci ztráty výdělku, ztížení společenského uplatnění, nákladů na léčení a věcné škody. Tyto nároky už se však s odškodným za nákazu koronavirem nepojí automaticky a závisí vždy na konkrétním případu.
V krajním případě, kdyby došlo k úmrtí na základě nákazy Covid-19 na pracovišti, mají na odškodnění nárok pozůstalí. Konkrétně mohou žádat o náhrady za náklady na výživu pozůstalých, věcné škody a jednorázové odškodnění za vzniklou újmu. Podrobnější informace k různým typům odškodnění za úrazy a onemocnění na pracovišti naleznete zde.
Co potřebuji k uplatnění nároku na odškodné za nákazu koronavirem?
Abyste mohli nárokovat odškodné za onemocnění na pracovišti, budete potřebovat především potvrzení o laboratorním nálezu, neboli o pozitivním testu. Rovněž budete potřebovat zprávu od svého praktického lékaře, potažmo lékařskou zprávu, pokud došlo k vaší hospitalizaci.
Pokud existuje důvodné podezření, že nemoc vznikla v rámci povolání, má ošetřující lékař povinnost vás odeslat na odborné vyšetření na jednom z pracovišť, které je oprávněné k posuzování nemocí z povolání. Jejich seznam najdete na tomto odkazu. Důležité je, že v tomto případě neplatí svoboda volby lékaře, ale musí se jednat o vám místně příslušné pracoviště.
Stejná povinnost se v případě podezření na nemoc z povolání vztahuje i na zaměstnavatele. A nakonec, žádost můžete podat i vy jako poškozený– jedná se o stejnou žádost, jako u jakéhokoliv jiného konziliárního vyšetření a doručit na příslušné pracoviště ji lze jak osobně, tak i poštou. Pokud byste žádost podávali sami, nezapomeňte připojit i kopie zpráv ze zdravotní dokumentace a pozitivního výsledku laboratorního testu na přítomnost koronaviru.
Kdy mohu uplatnit nárok na odškodné za nežádoucí účinky očkování proti Covid-19?
S koronavirem nesouvisí pouze odškodnění za samotnou nákazu, ale rovněž i za komplikace spojené s vakcinací proti Covid-19. Stejně jako u většiny očkování, i zde se v ojedinělých případech mohou objevit různé nežádoucí účinky. Zatímco standardně lze ale o odškodnění žádat pouze u povinných očkování, u vakcíny proti onemocnění Covid-19 stát ručí i za dobrovolně podstoupené očkování.
Na druhou stranu, stejně jako u ostatních očkování platí i v tomto případě, že způsobená újma musí být velmi závažná. Na klasické krátkodobé vedlejší účinky jako je horečka, otok místa vpichu nebo bolest hlavy se možnost odškodnění tudíž nevztahuje. Pokrývat by mělo naopak vzácné dlouhodobější potíže, jako je třeba dočasné ochrnutí paže nebo anafylaktický šok.
V současnost bohužel neexistuje přesná definice uznávaných komplikací. Vždy tak bude záviset na konkrétním případě a eventuálních lékařských či znaleckých posudcích. Důležité pak bude především prokázat přímou souvislost mezi očkováním a příslušným zdravotním problémem. Jestliže však nárok bude uznán za opodstatněný, může mít poškozený nárok nejen na bolestné, ale opět i na náhradu ztráty na výdělku a ztížení společenského uplatnění.
Dokážeme vám zajistit maximální možné odškodné
Získat odškodné za komplikace s onemocněním Covid-19 nebo očkováním proti němu tedy rozhodně není nemožné, v každém případě to ale bude znamenat velké množství papírování a nezřídka kdy i dokazování skrze znalecké posudky. Chcete-li si tyto starosti ušetřit, můžete s námi svůj případ zdarma zkonzultovat.
Pokud se budeme domnívat, že nárok na odškodné máte, můžeme vás v celém procesu právně zastupovat. Svoji odměnu si přitom vezmeme až ze samotného odškodného, nemusíte tedy nic platit předem ani se obávat, že budete za právní služby dlužní i v případě neúspěchu.
Zajistěte si bezplatnou konzultaci ještě dnes. Využít můžete tento formulář nebo se nám ozvěte na telefonní číslo +420 800 701 006.