
Bolestné po dopravní nehodě: kdy a na kolik máte nárok?
Při dopravních nehodách bohužel často dochází ke zraněním a spolu s nimi i k psychickým újmám. Poškození lidé z takových pojistných událostí tedy mají nárok na tzv. bolestné. Účelem této částky je právě kompenzace utrpení, které poškození prožili.
Právě míra tohoto utrpení je nejčastěji předmětem sporů o to, jaká by výše bolestného vlastně měla být. Jeho vyplacení totiž připadá na pojišťovnu člověka, kdo nehodu způsobil – a ta se pochopitelně bude snažit vzniklou újmu bagatelizovat, aby ušetřila na plnění. Spoléhá totiž na to, že osoby stižené zraněními a traumaty z nehody nebudou mít sílu na to vést právní bitvu a vezmou tedy zavděk mnohem menší sumou peněz, než na jakou mají nárok.
Jak získat co nejvyšší bolestné?
Pojišťovny mají v oblasti krácení plnění samozřejmě dlouholeté zkušenosti. I tehdy, kdy poškozený eventuálně je schopen za své nároky bojovat, se pravděpodobně neobejde bez právní pomoci. Pojišťovny po ní totiž v případě sporů automaticky sahají.
Obrátit se na odborníky není žádná ostuda – většina lidí má po nehodě dost starostí i bez sporů s pojišťovnou. Pokud to navíc přenecháte někomu, kdo má ve vyjednávání s pojišťovnami léta praxe, získáte pravděpodobně větší odškodné, než na jaké byste mohli dosáhnout samostatně. My takto pomáháme klientům dosáhnout vyššího odškodnění už řadu let. Disponujeme cennými a relevantními zkušenostmi, které vám jen tak někdo nenabídne.
Nárok na bolestné
Jste krátce po nehodě a chystáte se zahájit řízení s pojišťovnou? Nebo jste už řízení zahájili a nejste spokojeni s navrhovanou výší bolestného? Obrátit se na nás můžete ve kterékoliv fázi procesu! Jediné, na co musíte myslet, je neprošvihnout promlčecí lhůtu – ta činí tři roky. Ne však od samotné nehody, ale až od chvíle, kdy je jasné, kdo je jejím viníkem a jakou újmu způsobil poškozenému. Jinými slovy: až do vydání lékařské zprávy specifikující rozsah zranění a případné policejní zprávy, pokud se zúčastněné strany neshodnou na tom, kdo je viníkem.
Také platí, že pokud byla újma způsobena úmyslně a nikoliv v rámci nehody, prodlužuje se promlčecí lhůta až na 15 let. Platit to může třeba v případě nehody způsobené záměrným vybržděním. U nezletilých poškozených pak tříletá lhůta začíná až po dosažení 18 let věku. V obecné rovině však našim klientům samozřejmě doporučujeme domáhat se bolestného a dalších kompenzací v co nejkratším možném čase od pojistné události, protože i zde platí: čím dříve, tím lépe.
Co potřebuji k uplatnění nároku na bolestné?
Abychom vás mohli účinně zastupovat a dosáhnout optimální výše stanovené újmy a její kompenzace, budeme od vás potřebovat co nejvíce podkladů. Nemusíte se ale bát zdlouhavé administrativy – neznamená to, že byste měli trávit papírováním dlouhé hodiny. Důležité jsou pro nás především všechny lékařské zprávy související se zraněními způsobenými nehodou, který vydává ošetřující lékař. Přiložit můžete také policejní záznam o dopravní nehodě.
A co naopak nebudete potřebovat? Peníze. Úvodní konzultaci vám poskytneme zcela zdarma. Pokud se po ní rozhodnete naše služby využít, domluvíme se společně na ceně za naše zastupování, a tuto částku si následně vezmeme až z vyplaceného odškodného. A kdybychom náhodou na odškodné nedosáhli, účtovat vám nebudeme nic.
Jak se stanovuje výše bolestného?
Přiřknout konkrétní finanční hodnotu zraněním a psychickým újmám není zrovna snadný úkol. V roce 2014 proto občanský zákoník v § 2958 stanovil, že výše peněžité náhrady musí plně reflektovat utrpení způsobené nehodou a současně být stanovena dle zásad slušnosti. Nejvyšší soud nadto stanovil konkrétní mechanismus pro výpočet tak, aby docílil právní jistoty pro případné rozhodování soudů ve sporech.
Metodika nejvyššího soudu spočívá v tom, že jsou jednotlivá zranění ohodnocena body podle své závažnosti. Za každý bod poté poškozený obdrží určitý finanční obnos, a to konkrétně ve výši jednoho procenta průměrné mzdy – pro rok 2021 je to přesně 356,11 Kč.
Jak si bodově stojí některá typická zranění?
Typ zranění | Počet bodů |
Ztráta zubu | 20 |
Zlomeniny nohy | 30–150 |
Zlomeniny v oblasti ramene a paže | 30–120 |
Ztráta spodní končetiny v oblasti kolena | 300 |
Ztráta horní končetiny mezi ramenem a loktem | 275 |
Body samozřejmě pokrývají mnohem větší škálu, od povrchových pohmožděnin až po vnitřní poranění. Zároveň je u některých zranění reflektována i jejich závažnost. Jednotlivá zranění se poté sčítají, pouze u některých přímo souvisejících, jako jsou například mnohočetné zlomeniny, je stanoven horní limit. Obecně ale můžeme říci, že při větších mnohačetných zraněných jdou částky bolestného do řádů statisíců až milionů.
Spoluvina a krácení bolestného
Pojišťovny samozřejmě umí hledat různé cesty k tomu, jak vaše plnění co nejvíce zkrátit a vyplatit vám co nejméně peněz. Proto budou hledat každičký drobný detail, který by mohly obrátit ve váš neprospěch a tím vám snížily vyplacenou částku o spoluvinu. Příkladů z praxe je celá řada: pojišťovna například navrhla zkrácení plnění o 70 % proto, že cyklistka sražená automobilem neměla helmu; rozsah jejích poranění by ale přitom byl velmi podobný i bez helmy. Jiným příkladem může být třeba krácení z důvodu sjetých gum u nehody, kde to nemohlo žádným způsobem ovlivnit její průběh.
Zkrátka to pojišťovny budou zkoušet, kudy to půjde, a vy jste ti, kdo musí musí dokázat, že jejich argumenty jsou chybné. Na druhou stranu, pokud skutečně k nějakému drobnému přičinění dojde, pak nelze počítat s tím, že plnění nebude zkráceno vůbec – ovšem běžně jeho ponížení dokážeme zredukovat i o několik desítek procent. A protože s tím máme spoustu zkušeností, jsme schopni kvalifikovaně odhadnout, jak velké by ono zkrácení mělo být – vy proto budete vědět, kdy už se vyplatí na nabídku pojišťovny kývnout.
Na jaká odškodnění mám nárok po nehodě?
Bolestné je sice nejčastěji uplatňovaným, ale rozhodně ne jediným nárokem, který jako poškozený z nehody můžete mít. Existuje jich totiž celá řada:
- Ztížení společenského uplatnění. Máte-li v důsledku nehody nějaké trvalé zdravotní následky, které vás do budoucna mohou omezovat v profesním nebo osobním životě, můžete v rámci této kompenzace dosáhnout i na milionové částky.
- Škoda na vozidle. Pokud poškozenému bylo při nehodě poškozeno vozidlo, pojišťovna viníka musí uhradit jeho opravu. Navíc od ní můžete požadovat i náhradu za pokles hodnoty vozidla, které už nemůžete prodat jako „nebourané“.
- Poškození věcí a zranění zvířat. Převáželi jste nějaký cenný náklad, který byl v důsledku nehody zničen? Nebo jste s sebou vezli domácího mazlíčka, jenž se při nehodě zranil? V obou případech můžete žádat o kompenzaci vzniklých vícenákladů.
- Náhrada za ztrátu výdělku. Jestliže po nehodě musíte nastoupit na nemocenskou dovolenou, můžete žádat dorovnání rozdílu mezi nemocenskou a vaším běžným platem.
- Nemajetková újma. Prošvihli jste kvůli nehodě nějakou důležitou událost? Například vám uletělo letadlo na konferenci nebo vám propadla zaplacená dovolená? Takové výdaje samozřejmě můžete nárokovat zpátky.
- Náklady na léčení a následnou péči. V rámci léčby zranění způsobených nehodou si můžete nechat proplatit například různé rehabilitace, lázeňské pobyty nebo pomůcky, pokud to bude ke kompletnímu vyléčení potřeba. Tato kompenzace přitom může pokrývat i cestovné za lékaři nebo náklady na pečující osobu, pokud se bez ní poškozený neobejde.
- Odškodnění při úmrtí. Pokud při nehodě dojde k nejhoršímu a způsobí někomu úmrtí, příbuzní mají nárok na pokrytí nákladů za pohřeb a odškodnění za vzniklé duševní útrapy.
Jak vidíte, jako poškození z nehody můžete žádat mnohé. Přestože některé újmy zkrátka žádný finanční obnos nahradit nedokáže, rozhodně platí, že vysoká odškodnění mohou alespoň pomoci s návratem do života. Nevzdávejte tedy předem právnický souboj s pojišťovnou viníka a svěřte vše do rukou odborníků – úvodní konzultaci zdarma si můžete objednat třeba hned teď.