
5 tipů, jak si zajistit co nejvyšší odškodné po vážné nehodě
Těžká nehoda je traumatizující událost, která může mít pro účastníky i dlouhodobé důsledky. Odškodné pak slouží právě k tomu, aby byl následný návrat do života co možná nejsnazší. Jenže pojišťovny se samozřejmě budou snažit ušetřit a vyplatit poškozeným co nejméně. Jak docílit toho, aby neměli kam couvnout a vyplatili vám maximální možnou částku? Připravili jsme pro vás pět tipů, jak svých nároků úspěšně dosáhnout.
Nepodceňte důkazní materiál
Abyste mohli nárokovat odškodné za vše, co vám nehoda způsobila, je potřeba o tom mít co nejvíce důkazů. Základem je samozřejmě mít u nehody určeného viníka. K tomu vám poslouží buď záznam o dopravní nehodě nebo protokol od policie, pokud ji bude nutné k nehodě zavolat, tedy například v situacích, kdy se účastníci nehody neshodnou na vině nebo vzniklá škoda od pohledu přesahuje 100 000 Kč.
Jestliže jsou u nehody přítomní svědci a vy jste schopní si jejich svědectví opatřit, určitě tak učiňte. Popis průběhu nehody může být klíčový v různých sporných nebo nejasných situacích, potažmo tehdy, kdy viník odmítá spolupracovat. Svědků by mělo být ideálně několik – opatřete si od nich základní iniciály a kontaktní údaje i pro případné pozdější použití.
Nezapomeňte si opatřit také dostatek fotografií – kromě následků samotné nehody z několika úhlů vyfoťte také povrchová zranění, která vám byla způsobena. Pokud po nehodě vyžadujete lékařské ošetření nebo dokonce hospitalizaci, schovejte si veškeré lékařské zprávy a případné účtenky za léky apod. Jestliže vám nebo vašim blízkým budou vznikat dodatečné náklady v rámci dojíždění k lékaři, schovávejte si také veškeré účtenky za palivo nebo projeté jízdenky – i ty by měly být předmětem odškodnění.
TIP: Jak postupovat při pojistné události? 4 věci, na které nezapomenout!
Zjistěte, na co všechno máte od pojišťovny nárok
Bolestným to zdaleka nekončí! Jako poškozený při dopravní nehodě můžete nárokovat celou řadu náhrad, které by vám měly kompenzovat nejen vzniklé škody, ale i různé dodatečné výdaje. Prověřte tedy, jestli nemáte nárok na některý z následujících typů odškodného:
- Úhrada nákladů na léčení – pokrývá výdaje spojené s léčbou včetně rehabilitací nebo kompenzačních pomůcek.
- Úhrada ošetřovného a nákladů na péči o poškozeného – kompenzuje čas, který je nutné strávit následnou péčí o poškozeného
- Odškodnění psychické újmy – reflektuje psychickou újmu vzniklou při zásadních a život ovlivňujících zraněních nebo úmrtí blízké osoby
- Uplatnění škody na vozidle a škody na věcech – nahrazuje veškeré škody na poškozeném vozidle a nákladu, který převáželo, a to včetně léčebných výdajů, pokud dojde ke zranění domácího mazlíčka
- Úhrada ztráty výdělku při pracovní neschopnosti způsobené dopravní nehodou – kompenzuje dlouhodobý výpadek nebo snížení příjmů, jestliže následky dopravní nehody znemožní poškozenému vykonávat své povolání a/nebo ztíží jeho uplatnění na pracovním trhu
- Náhrada další nemajetkové újmy – pokrývá tzv. nemajetkovou újmu, např. výdaje na letenky, které kvůli hospitalizaci propadnou
TIP: Nehoda s trvalými následky: Máte nárok na víc, než vám nabídnou pojišťovny
Dejte si pozor na promlčecí lhůty
Asi to nejhorší, co by se vám mohlo v rámci uplatňování nároků stát, by bylo prošvihnout promlčecí lhůtu. Ta je standardně nastavena na tři roky, přičemž za počátek jejího plynutí se považuje okamžik, kdy je možné vyčíslit vzniklou škodu. Pro jednotlivé typy náhrad se tedy bude lišit – zatímco například škodu na vozidle je možné vyčíslit, jakmile její výši určí likvidátor, léčebné výlohy mohou být v případě větších zdravotních obtíží uzavřené klidně rok po nehodě.
Obecná rada je každopádně uplatňování nároků zbytečně neodkládat a začít s ním hned, jak vám to zdravotní stav a situace umožní. Pokud se naopak k promlčecí lhůtě blížíte a stále jste na své nároky nedosáhly, důrazně doporučujeme využít odbornou pomoc.
Nespokojte se s první nabídkou pojišťovny
Pojišťovny se logicky snaží snižovat své výdaje na minimum – samy od sebe se proto budou zdráhat vám vyplatit adekvátně vysoké odškodné. Dosáhnout na to, na co máte skutečně nárok, tak může být otázkou několikaměsíčních právních tahanic a složitých procedur. Na ty navíc účastníci traumatických událostí, jakými těžké nehody beze sporu jsou, často nemají energii, čehož si pojišťovny samozřejmě jsou dobře vědomy.
Přesto na první návrh, pokud možno, nekývejte, alespoň tedy pokud nebudete opravdu přesvědčeni, že veškerou způsobenou újmu kompenzuje. Pojišťovny je možné k vyplacení skutečně adekvátního odškodného prakticky vždy možné dotlačit, záleží jen na tom, jak moc složitý proces to bude. V případě, že se na něj nebudete cítit, rozhodně nic nezkazíte, když se obrátíte na odborníky – naopak, velmi pravděpodobně dosáhnete na vyšší odškodné.
V případě sporů a problémů se obraťte na odborníky
Jsou situace, kdy se pojišťovny budou vyplacení vyššího odškodného bránit zuby nehty. V takových případech budou sahat po různých odůvodněních a výlukách, které však nejsou opodstatnitelné – to ovšem nepůjde dokázat jinak, než skrze lékařské či znalecké posudky. Jestliže se pojišťovna snaží vaše plnění zkrátit a jste přesvědčeni, že jste v právu, pak je na místě vyhledat právní pomoc.
Vymáháním nároků od pojišťoven se zabýváme již řadu let a máme za sebou tisíce případů vyřešených ke spokojenosti klientů. Ať už jste se tedy s pojišťovnou zasekli na mrtvém bodě nebo zkrátka jen nemáte sílu na vedení právní bitvy a chcete dosáhnout na největší možné odškodné, rádi vám poskytneme bezplatnou konzultaci, na které váš případ posoudíme. A nemusíte nám nic platit, ani pokud se nám jej následně rozhodnete předat – odměnu za naše služby si vždy bereme až z vyplaceného odškodného.